Cinsel İsteksizlik Nedir? Tanı ve Tedavi Yöntemleri

İnsanların normal şartlarda cinsel istek dereceleri birbirlerinden farklıdır. Tek bir cinsel istek standardı yoktur ve istek, yalnızca kişiden kişiye değil, aynı zamanda bir ilişki boyunca aynı kişiye göre de farklılık gösterir. Çiftler arasında en yaygın cinsel şikâyetlerden biri cinsel isteksizlik olarak da bilinen cinsel arzudaki bir eşitsizliktir. Cinsel istek, çoğu kişilerarası ve psikolojik etkenler olmak üzere çeşitli nedenlerden dolayı düşük olabilir. Ancak bu durum, mutlaka bir rahatsızlık olacağı anlamına gelmez. Cinsel isteksizlik, yalnızca kişinin yaşam kalitesini düşürdüğü ve sıkıntı yarattığı ya da ilişkide çözülmemiş bir problemin, eşler arasındaki cinsel dürtülerde bir eşitsizlik meydana getirdiği zaman teşhis edilebilir bir durum haline gelir. Cinsel istek kaybı, hem ilişki sorunlarından hem de fizyolojik etkilerden kaynaklanabilir.

Cinsel istek ve isteğe karşı cevap verme şekli, erkekler ve kadınlar arasında farklılık gösterir ve cinsel eşdeğerliklerle alakalı düşünceler, olumsuz bir biçimde hipoaktif istek bozukluğunun var olduğunu tam manasıyla gösterebilir. Erkekler, kadınlardan, fizyolojik olarak çok daha kolay bir şekilde tahrik edilir ve erkekler için cinsel istek, bu uyarılmaya çok sıkıca bağlıdır. Kadınlar arasında ise cinsel arzu, eşleriyle ilişkilerinin kalitesinin yanı sıra tipik olarak daha psikolojik ve durumsaldır. 

Cinsel İsteksizlik Belirtileri Nelerdir?

Cinsel isteksizlik, genel olarak bir eşin cinsel aktivite konusundaki isteklerine cevap vermeme şeklinde ortaya çıkar. Cinsel isteksizlik belirtileri genel olarak şunları içerebilir;

  • Cinsel uyarılma bozuklukları,
  • Erektil disfonksiyon (iktidarsızlık),
  • Cinsel performansı etkileyen yüksek kaygı durumları,
  • Düşük cinsel ilgi düzeyi,
  • Tekrarlayan arzu eksikliği,
  • Cinsel fantezilerin yokluğu.
YouTube video

Cinsel İsteksizliğin Nedenleri Nelerdir?

Endokrin hormonlardaki değişiklikler gibi düşük libidoların fiziksel nedenleri göz ardı edilmelidir. Çoğu zaman cinsel isteksizliğin nedenleri, tıbbi ya da laboratuvar testleriyle bile açıklanamayabilir. Cinsel isteksizliğin en büyük psikolojik nedeni depresyon olabilir. Yorgunluk ve stresli bir  yaşam tarzı cinsel dürtüyü çok ciddi boyutlarda etkileyebilir. Ayrıca bazı durumlarda, beden imajı sorunları da bu soruna yol açabilir. Bilinen en çok cinsel isteksizlik nedenleri şunlardır;

Düşük testosteron: Testosteron, erkekler için oldukça önemli hormondur. Erkeklerde genel olarak testislerde üretilmektedir. Testosteron, kemik kütlesi ile kasları meydana getirmekten ve de spermlerin üretilmesini teşvik etmekten sorumlu bir hormondur. Testosteron düzeyleri ayrıca cinsel isteği de büyük oranda etkiler. Testosteron düzeyleri azalırsa cinsel istek de buna paralel olarak azalır. 

İlaçlar: Bazı ilaçların tüketilmesi, bazı cinsel hormonların seviyelerini düşürür ve bu durum ise cinsel isteksizlik sorununa yol açar. 

Huzursuz Bacak Sendromu: Bu sendrom, bacakları hareket ettirebilmek için kontrol edilemeyen bir dürtü olarak bilinmektedir. Bu tarz sendroma sahip olan kişilerin birçoğunda iktidarsızlık sorunu da bulunmaktadır. Bu durum da cinsel arzu kaybına yol açabilir. 

Depresyon: Bu psikolojik sorun, bir kişinin hayatının her bölümünü ciddi oranda etkiler. Depresyonu olan kişilerde, libido kaybı da olabilir.  

Kronik Hastalıklar: Kanser, tip 2 diyabet ve yüksek tansiyon tarzı kronik bazı hastalıklar sperm üretimini azaltabilir. Ayrıca libido kaybı gibi cinsel sorunlar da meydana gelmektedir. 

Uyku Sorunları: Yapılan klinik araştırmalarda, özellikle de uyku apnesi gibi uyku bozukluğu olan kişilerin libidolarının oldukça düşük olduğu görülmüştür.  

Yaş İlerlemesi: Libido ile tam manasıyla bağlantılı olan testosteron seviyeleri, özellikle de erkekler genç yaşlardayken en yüksek düzeydedir. Yaş ilerlemesiyle bu oran her geçen gün düşer. 

Stres: Stres, özellikle cinsel hormonları çok kötü bir şekilde etkileyen bir durumdur. Aynı zamanda arterler, stresli durumlarda büyük oranda daralabilir. Bu daralmalar ise iktidarsızlıkla sonuçlanabilir. 

Alkol: Alkol, cinsel hormonların seviyelerini olumsuz yönde etkiler. Uzun süreli alkol tüketimi, cinsel isteksizlikle beraber iktidarsızlıkla sonuçlanır. 

Cinsel İsteksizlik Tedavisi

Hem kadın hem de erkeklerde, özellikle de depresyon, çok sık görülen bir cinsel isteksizlik nedeni olduğundan dolayı depresyon tedavisi, cinsel istek problemlerinin çözümünde kullanabilecek en etkili tedavi yöntemidir. Erkeklerde, testosteron seviyelerindeki bir düşüş, cinsel arzuyu derinden etkileyebilir ve bazı erkekler için, testosteron tedavisi cinsel isteğin geri kazanılmasına büyük oranda yardımcı olabilir. Düzenli bir şekilde egzersiz yapmak, dikkat temelli olan müdahaleleri tercih etmek, sigara ile alkolden tamamen uzak durmak, Cialis, mahremiyet ya da cinsel deneyimler için önemli oranda zaman ayırmak (yeni pozisyonlar, bitkisel terapiler ya da cinsel fanteziler) gibi olumlu olan yaşam tarzı değişiklikleri, stresi hafifletmeye ve de libidoyu çok ciddi oranda iyileştirmeye yardımcı olabilir.

Tüm bunlarla beraber cinsel isteksizlik, ilaçlarla da tedavi edilebilir. Ancak ne yazık ki, kadınlar için yapılan tıbbi tedaviler, erkeklerde olduğu kadar başarılı olamamıştır. Vajinaya giden kan akışındaki bir düşüş sebebiyle, birçok postmenopozal ve premenopozal kadın, östrojen düzeylerinden büyük bir değişime uğrar. Düşük östrojen seviyeleri bu sorunun nedeni ise doktor, östrojen tabletleri ile beraber gelebilecek istenmeyen komplikasyon ya da yan etkiler olmadan vajina bölgesinde östrojen salgılamaya yarayan bir fitil, krem ya da halka kullanarak östrojen tedavisi önerebilir.

Doktor tarafından vajinaya enjekte edilebilen bir plazma çözeltisi de kan akışını ve dolaşımını iyileştirmeye çalışır. Bu uygulama çok yenidir ve üzerinde halen çalışmalar yapılmaktadır.  

Eros klitoral terapi cihazı da bir vakum sistemi kullanarak klitorise ve genital bölgeye olan kan akışını tedavi etmek için kullanılan, değiştirilebilir, çıkarılabilir küçük bir plastik kap ile donatılmış elde tutulan önemli bir cihazdır. Eros Tedavisi, orgazm ve cinsel olarak uyarılma sorunlarını tedavi etmek için geliştirilmiştir. 

Başka bir tedavi yöntemi de cinsel isteği arttırmak için beyin kimyasalları üzerinde titiz bir şekilde çalışabilen oral reçeteli ilaçlardır. Bununla birlikte bu ilaç, ani bayılmalar, kan basıncında düşüşler ve baş dönmesine benzer bazı potansiyel yan etkilere sahip olabilmektedir.

Powered by